ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
מדינת ישראל 2018 | שלוש תמונות

מדינת ישראל 2018 | שלוש תמונות

מדינת ישראל 2018 | שלוש תמונות

שלוש תמונות המתארות את ישראל בתחילת שנות ה 70 לעצמאותה.

תמונה 1. "קיר הברזל"

נראה כאילו המציאות עצרה מלכת. "קיר הברזל" מאמר שכתב ז'בוטינסקי ממנהיגי תנועת החירות עוד בשנות ה 30 של המאה ה 20, ובו מביע את דעתו האם ומתי ערביי ארץ ישראל ומדינות ערב יקבלו את המולדת היהודית, מדינת ישראל. במאמר הוא מתייחס לצורך בהקמת כוח מגן, שיהווה "קיר ברזל", שעליו יתנפצו גלי התוקפנות פעם אחרי פעם אחרי פעם אחרי פעם… עד שיכירו בקיומה של המדינה היהודית. נראה שהתמוה מגבול עזה, יום לפני ההכרזה על הקמת מדינת ישראל, מייד אחרי שהבריטים סיימו את תהליך הפינוי שלהם ומעט זמן נוסף תתרגש על המדינה הצעירה פלישה של צבאות מדינות ערב לחסל אותה.

המאבק בין שתי התנועות הלאומיות בארץ ישראל: התנועה הציונית והתנועה הלאומית הפלסטינית עדיין נוכח ובועט במלוא אונו. מאבק בין יותר ממאה שנה ידע אלימות ושקט לסרוגין, אבל לא הגיע אל הנחלה והשקט, זו וגם זו ממשיכות להאבק, התנועות הלאומיות.

גם קיר הברזל לבש ופשט צורה, היום המון אדם ועפיפוני אש…

 

תמונה 2. הכרה בינלאומית

תמונה שניה, הוצגה ברוב עם והדר ברחבי העולם, ארצות הברית של אמריקה חיזקה את הכרתה במדינת ישראל והכירה בעיר הבירה ירושלים כבירתה של ישראל, העתיקה את מושב השגרירות לשכונת ארנונה בירושלים.

גם התמונה הזו, היא בבואה של תמונות דומות, שהמשותף להן היא ההכרה הבינלאומית במדינה ובבירתה. כבר בהצהרת בלפור לפני יותר ממאה שנה, בשלהי 1917, הכירה בריטניה, אז מעצמה חשובה מאוד בזכות של העם היהודי והתנועה הלאומית שלו – הציונות, להקים לעצמו מדינה.

גם לפני כ 70 שנה אומות העולם הכירו וחילקו את הארץ הזו בין שתי התנועות הלאומיות היהודית והפלסתינית. העברת השגרירות האמריקאית לירושלים היא צעד נוסף בהכרה הבינלאומית של מדינת ישראל.

תמונה 3. מסיבות הניצחון של נטע ברזילי בכיכר בתל אביב.

התמונה הזו משקפת את השאיפה בקרב רבים להיות עם נורמלי בארצו. תל אביב היא העיר העברית הראשונה הוגיה ובוניה ראו בעיני רוחם את ההתחדשות וההשתלבות בעולם החדש המודרני. ההישג של נטע ברזילי בתחרות הארויזיון באירופה, מחזקת את התחושה של היותנו עם נורמלי החי, התוסס, הבועט, היוצר ומפלס דרכו בין העמים בגאון.

שלוש תמונות של ישראל ב 2018 מחברות אצלי את התחושה שלמרות ההתקדמות בת יותר ממאה שנים במאבק על הארץ, ובהשתלבות בקרב העמים ובמאבק על עיצוב המדינה, עשתה מדינת ישראל והחברה הישראלית המון צעדים, ועם זאת חלק ניכר מבעיות היסוד שלנו עדין דורש פתרון והסכמה.

מי יתן ואנו לקראת השלמת המשימה … להיות עם נורמלי וחופשי בארצו…