ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
תנו לטייקון ליפול

תנו לטייקון ליפול

תנו לטייקונים ליפול

המשבר הכלכלי שפקד את העולם הוא לא צונאמי או אסון טבע, כל כולו הוא אסון מעשה ידי אדם. אסון שמי שהביט מעט על ההתרחשויות והחמדנות הבחין בו לפני יותר מעשור. המושגים  שהשתמשו בהם כדי לתאר את החמדנות כללו: מינוף, אופציות, הלוואות ריקורס, בונוסים, שוק חופשי, מגיע לי, גם וגם, להרוויח גם כאשר מפסידים, מענקי פיתוח, עדיפות לאומית, התנחלויות, הקופה הציבורית, השוק הפרטי, שלטון המשפחות, כל אלה ועוד מתארים את המציאות שנמשכה יותר מעשור.

 פעם הייתה בושה ולכן עטפו את המילים בציניות ובתחכום, קראו לזה  למשל "קו בר-לב". שפכו כסף ציבורי בלי חשבון ובלי פיקוח.  כעבור זמן בעת מבחן התברר הבלון עד כמה היה נפוח ונבוב.  היום הציבור, זה ששילם את המתנות  "עידוד ההשקעות", נדרש ונאלץ לשלם את מחיר הפיצוץ. טריליונים רבים של שקלים, דולרים ועוד מיני מטבעות נשפכים אולי יכבו את השריפה .

תנו להם ליפול, אני אומר זהו תהליך טבעי של איזון. אותם חסידי כוחות השוק והיד הנעלמה, שדרשו בלי בושה אל תתערבו, צועקים בגרון ניחר, כן הציבור והממשלות חייבים להתערב. טריליונים כבר נשפכו וטריליונים נוספים מאיימים להטביע את כולנו.

למה ? 

תנו להם ליפול, לחזור לקרקע המציאות, הרי בפחות מעשירית הטריליונים אפשר לתמוך באותם מיליוני מפוטרים או מובטלים. הציבור והממשלות צריכים להשקיע בשמירה על רמת החיים בסיסית של אלו שאף פעם לא השתתפו בחגיגה, אבל תמיד נדרשו לשלם את מחירה. הממשלות והציבור צריכים וחייבים להשקיע במיזמים, גם אם קוראים להם "עבודות יזומות".  

 תנו להם ליפול, הרי הנפילה הזו היא בלתי נמנעת, תנו לצונאמי האנושי לחלוף, ואז כולנו ביחד נבנה מחדש את חיינו הכלכליים. הצפה מלאכותית בכסף אמיתי לא תעזור. הקושי לעצור את השיטפון אף פעם לא הצליח. את המאמץ האדיר יש לשמור לתיקון, לבנייה. תנו להם ליפול, מבט חטוף באסונות אמיתיים מסביר את חוסר התוחלת והתועלת  במאמצים הנדרשים כדי לעצור את הנזקים: צונאמי בתאילנד ורבע העולם, הצפת ניו אורלינס, רעידות אדמה אמיתיות.

האדם הוא עץ השדה, גם אם נשברו ענפיו הוא יצמח, חזק יותר ובריא יותר. מה שטוב בטבע וודאי טוב הוא לאדם.  תנו להם ליפול, איתם תיפול גם היהירות האנושית. הנגיד האמריקאי, ברננקי מעודד : כשהכלכלה נקלעת למיתון ודפלציה צריך לקחת כסף ולשפוך אותו עליה ממסוק. בדיוק כפי שהיהירות האנושית  שפכה ממסוק טונות של בטון לבלום אסון אנושי אחר בצ'רנוביל. ממש מהתנור עוד אמירה שלברננקי: לתקן ולחוקק נגד תופעות מחזוריות בלתי רצויות.

 תנו להם ליפול, כי יש מחיר גם לארוחות חינם, אף אחד מאיתנו לא ינצל מהמחיר, לכן תנו להם ליפול כדי שנוכל כולנו לקום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *