ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
שלבים בביצוע ה"פתרון הסופי"

שלבים בביצוע ה"פתרון הסופי"

השלבים בביצוע "הפתרון הסופי"

בורות הירי

הפלישה לרוסיה במבצע ברברוסה, למלחמה נגד "תת-האדם" הובילה את הגרמנים להתנהגות חסרת מעצורים, ללא רחמים ובסדיזם מופגן כלפי הרוסים והקומוניסטים. כלפי היהודים הם פעלו להשמדה של קהילות שלמות. הגרמנים אספו קהילות יהודיות בברוטליות תוך כדי הרג, התעללות, ירי והצעידו אותן ליערות מחוץ לכפרים ושם ציוו עליהם לחפור בורות ענק ולאחר מכן ירו בהם. לעיתים, בקהילות הבינוניות והגדולות, הם הקימו יודנראט שנועד לרשום את היהודים ולספק את מספר היהודים בהתאם לדרישת הגרמנים. בישובים קטנים אספו את חברי הקהילה בעצמם, הובילו אותם ליערות מסביב קבוצות קבוצות במרחק של כמה ק"מ אחת מהשניה. לעיתים אספו קהילות שלימות והצעידו אותן בשורות של חמישה או עשרה צמודים ותומכים איש את רעהו למרחקים ארוכים. הצועדים היו אחראים לכל השורה. כך שגם אם חלק מהצועדים מתו האחרים נאלצו לשאת אותם בהמשך. על הצועדים שמרו חיילים גרמנים וכלבים מאומנים.

משאיות הגז

פעולה זו החלה ביוזמה מקומית של איש S.S שהעביר את צינור הפליטה של רכב מסחרי לתוך תא סגור ואטום שבו היו יהודים שנחנקו לאיטם. בהתחלה המשאית נסעה ובהמשך כדי לייעל ולחסוך העמידו את המשאית במקום קבוע ובהמשך חיברו טנקים למבנה שבו היו יהודים.

מבצע ריינהרד

 מבצע זה נועד לתרגם ולייעל את שיטת משאיות הגז לשיטה מרכזית בהשמדת יהודי הגנרל גוברנאמן.

מטרות המבצע:

 1. ארגון משלוחי יהודים.

  1. החרמה של רכוש ודברי ערך.
  2. הקמת מחנות השמדה.

5.  משלוח למחנות ההשמדה.

6.  השמדה בתוך המחנות.

תוכנית המבצע התבססה על הקמת שלושה מחנות השמדה: בלז'ץ, סוביבור וטרבלינקה.

        · מחנה בלז'ץ הוקם במשך ארבעה חודשים ו 3/1942 החל לפעול להשמדת היהודים.

        · מחנה סוביבור הוקם תוך חודשיים והחל לפעול ב 5/1942 להשמדת יהודים מאיזור לובלין, צ'כיה ואוסטריה.

        · מחנה טרבלינקה הוקם תוך חודשיים תוך כדי הפקת לקחים משני המחנות הקודמים, מיקומו כ 80 ק"מ מוורשה ןהחל לפעול ב 7/1942 להשמדת יהודים.******

צעדות המוות

צעדות המוות נועדו להעביר את היהודים ממחנות ההשמדה, וממקום ריכוזם בשטחי הכיבוש לעבר גרמניה. בצעדות אלו ביקשו הנאצים להסתיר את רצח העם היהודי, להמשיך לבצע את רצח העם בדרך אחרת, בדרך של מסע ארוך, מעייף ומתיש – מסע של מאות ק"מ לעבר גרמניה. במקרים רבים אנשי ה ס.ס הצעידו את היהודים מאות ק"מ ללא שום תכלית, מכיוון שמסלולי הצעדות היו הלוך ושוב על פני ק"מ רבים תוך כדי התחמקות מהצבא האדום מצד אחד והריגתם של יהודים רבים ככל האפשר מצד שני.

לגרמנים היה ברור, שסיום המלחמה במפלה מבחינתם הוא רק עניין של זמן. מתי הצבא האדום מהמזרח והצבא האמריקאי מהמערב יכבשו את  גרמניה, ותסתיים המלחמה. למרות מציאות זו המשיכו בחיסול היהודים, על אף המאמץ הרב שנדרש לביצוע רצח העם היהודי.

צעדות המוות הן הוכחה חשובה להבנת המטרה האמיתית והעיקרית של הנאצים – השמדת היהודים. לקראת סוף 1943 ובעיקר במהלך 1944 נסוגו הנאצים  משטחי הכיבוש. בנסיגתם הגבירו הגרמנים את מאמציהם להשלים את המשימה, חיסול שארית העם היהודי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *