ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
סיום מלחמת העולם השנייה

סיום מלחמת העולם השנייה

שנת 1945 הייתה שנת הסיום למלחמת העולם השניה. מלחמה שנמשכה שש שנים וגרמה למותם של מיליונים רבים, 6 מיליון יהודים ברצח עם אכזרי , שיטתי וטוטלי בתעשיית רצח גרמנית, ומיליוני אזרחי חפים מפשע ממדינות אירופה והמזרח הרחוק במהלך המלחמה ומיליונים רבים של חיילים בחזיתות השונות. ההערכות על מספר ההרוגים במהלך המלחמה הם כ 50 מיליון אנשים.

מתחילת 1945 נפגשו מנהיגי בנות הברית לתכנן את סיום המלחמה.
בועידת יאלטה, שנערכה בפברואר 1945 קבעו מנהיגי בנות הברית את התנאים לסיום המלחמה.

החלטות שהתקבלו בועידת יאלטה היו:

  • פירוקה של גרמניה וחלוקתה לארבעה  אזורי כיבוש: אמריקני, רוסי, בריטי וצרפתי .
  • העמדת פושעי המלחמה הנאצים למשפט.
  • המשך המלחמה עד הכנעת יפן
  • הקמת ממשלות זמניות במדיניות הכיבוש.
  • הקמתו של ארגון האומות המאוחדות.

צבאות בנות הברית, הצבא האדום ממזרח והצבא האמריקני ממערב, הצליחו להגיע עד לברלין ולהטיל מצור עליה עד לכניעתה של גרמניה. תהליך זה נמשך כשלושה חודשים והסתיים בכניעה ללא תנאי של גרמניה ב 8/5/1945.

למרות סיום המלחמה באירופה, מלחמת העולם עדיין לא הגיעה לסיומה, שכן במזרח, יפן עדיין לא נכנעה. בועידת יאלטה  החליטו המדינות להמשיך את המאמצים המלחמתיים עד כניעתה המוחלטת של יפן.
ביולי 1945 התקיימה ועידה נוספת בגרמניה, ועידת פוטסדאם, ובה הוחלט לדרוש את כניעתה של יפן ללא תנאי. יפן נדרשה לוותר על השטחים שכבשה, ולשנות את המשטר הקיסרי ביפן למשטר דמוקרטי. נוסף לכך, להעמיד לדין את פושעי המלחמה היפנים, ולשלם פיצויים למדינות אותן כבשה.

היפנים דחו את דרישת הכניעה והמשיכו להילחם בקרבות קשים בכל החזיתות באוקיאנוס השקט, הם לא ויתרו על שום שטח ללא מאבק עקוב מדם. על אף ההצלחות הצבא האמריקאי לכבוש מחדש איים רבים ולדחוק חזרה את הצבא היפני, ועל אף הפצצתן של ערים יפניות רבות, היפנים לא נכנעו.

נשיא ארצות הברית החליט להטיל פצצת אטום על יפן כדי לאלץ אותה להיכנע. מאמציה הצבאיים של ארצות הברית  כללו הפצצה מאסיבית של ערי יפן, כולל טוקיו הבירה, לא שיכנעו את היפנים להיכנע. בצעד חסר תקדים החליט הנשיא טרומן " להציל חיי מאות אלפי, אמריקנים ויפנים בהמשך המלחמה", וב6/8/1945 הורה להטיל  פצצת אטום על העיר הירושימה, שגרמה למותם של כ 150 אלף איש ולהרס גדול מאוד של העיר וסביבותיה. שלושה ימים לאחר מכן הוטלה פצצת אטום נוספת על העיר נגאסאקי, וגרמה למותם של עשרות אלפי אזרחים יפנים.

שתי פצצות אטום אלו הובילו את היפנים  ב 2/9/1945 לכניעה ללא תנאי על ידי קיסר יפן הירואיטו, בשם העם היפני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *