ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
מי הם חסידי אומות העולם ?

מי הם חסידי אומות העולם ?

חסיד אומות עולם זהו מושג המתייחס לאדם לא יהודי שהציל יהודים, למרות הסכנה המרחפת על ראשו ועל בני משפחתו. הנאצים פרסמו פקודות באזורי הכיבוש, כי כל מי שיגיש עזרה ליהודים דינו מוות. למרות הוראות אלו, למעלה מ23 אלף נוצרים הצילו, הסתירו, עזרו ליהודים במהלך המלחמה ובצעד זה סיכנו את חייהם ואת משפחותיהם.

המושג, חסיד אומות העולם מתייחס למסורת היהודית, בנוגע  לאדם לא יהודי המסייע ליהודי מפני סכנה מוחשית.
מקובל לראות אדם כחסיד אומות העולם, כמי שפעל להציל יהודי או יהודים ממוות או מגירוש למחנות השמדה. תוך כדי פעולתו זו, סיכן את חייו וחיי קרוביו. פעולת ההצלה נעשתה לא מתוך כוונה לקבל רווח, לא מתוך כוונה  לגרום להמרת דת או לאימוץ ילדים יהודים במשפחות נוצריות. בין חסידי אומות העולם היו גם נציגי מדינות – דיפלומטים, שפעלו נגד המדיניות של ארצם, תוך כדי התעלמות מהוראות הממונים עליהם וכך הצליחו להציל יהודים רבים.

ראול ולנברג דיפלומט שוודי בן למשפחת אצילים, שירת בתקופה זו בהונגריה, סייע ליהודים תוך כדי חריגה מתפקידו ומסמכותו. ולנברג אירגן מפעל הצלה שכלל 400 עובדים, הקים מטבחים, בתי חולים ושירותים נוספים. הוא רכש בתים רבים שבהם הקים את "הגטו הבינלאומי". הוא, יחד עם אנשיו הדפיסו דרכונים רבים, וכך פרשו את חסותה של שוודיה על יותר מ 33 אלף יהודים. שיטותיו היו מגוונות

ויצירתיות, ניהול משו ומתן עם אדולף אייכמן ועם קציני SS . למרות מאמציו הרבים גורשו יהודי הונגריה ב 11-1944 לגבול אוסטריה  ב"מצעד המוות". ולנברג ליווה את הצועדים (200 ק"מ) תוך כדי הספקת מזון ולבוש חם כדי להקל ככל הניתן על ההולכים. במהלך הצעדה שלף יהודים רבים בטענות שהם בעלי דרכונים שוודים וכך חילץ כ 2000 יהודים. ראול ולנברג השפיע בפעולותיו על נציגי מדינות נוספות, שהשתמשו בזכויות הדיפלומטיות שלהם כדי לפרוס את חסות מדינותיהם על היהודים, בינהם נציגי מדינות: שוויץ, ספרד, פורטוגל.
גורלו של ראול וולנברג אינו ברור. ב 17.1.1945 נעלם בדרכו לפגוש קצין בכיר רוסי, כדי לדון איתו בגורל היהודים תחת חסותו. שמועות רבות נפוצו בנוגע לגורלו, שלטונות רוסיה טענו שהוא נאסר בטעות ומת בכלא. לעומתם טוענים אסירים רוסים משוחררים שראו אותו במחנות הכפייה בברה"מ.

אוסקר שינדלר – תעשיין גרמני,  שקיבל עבודות מטעם השלטונות הגרמניים אודות לקשריו הטובים עם אנשי הממשל.  הוא נשלח לשטחי הכיבוש במזרח כדי לנהל שתי חברות שנלקחו מיהודים. קשריו הטובים עם הממשל סייעו לו להעביר ולהקים מחדש מפעל לייצור תחמושת, לצורך כך הוא הצליח להעביר את הפועלים היהודים, 300 נשים ו 800 גברים, דרך מחנות ריכוז והשמדה, אושוויץ לעבודה במפעל. העובדים קיבלו תנאים טובים ואנושיים, הוא דאג לתרופות ומזון. נוסף לזאת יחד עם אשתו הצילו וסייעו ליהודים שנקלעו לסביבת המפעל, 100 יהודים שהושארו לקפוא ברכבת נעולים בקרונותיהם. הם העבירו אותם למפעל סייעו להם להתאושש. ב1962 הובא על ידי היהודים שהציל למדינת ישראל וקיבל את תואר חסיד אומות העולם.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *