ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
הרצל ?

הרצל ?

הרצל – חוזה המדינה, בקצרה

תיאודור (בנימין זאב) הרצל נולד ב-2 במאי 1860 בבודפשט, בירת הונגריה, למשפחה יהודית משכילה, שספגה את התרבות הגרמנית-אוסטרית. החינוך העיקרי שקיבל בביתו התבסס על רעיונות ההשכלה של המאה ה -19.החינוך היהודי היה מצומצם.

הרצל חי בבודפשט עד גיל 18 ואז יחד עם משפחתו עבר לווינה, בירת האימפריה האוסטרו-הונגרית. שם למד משפטים באוניברסיטה. עם סיום לימודיו החל לעבוד כעיתונאי  באחד מהעיתונים הליברלים החשובים באירופה Die Welt . במקביל כתב מחזות, וכמה מהם הועלו  בתיאטראות בווינה ומחוצה לה. בשנת 1891 היה כתב העיתון בפריז ,שם גר ארבע שנים.

בצרפת הרצל נחשף לגל האנטישמיות, שהגיע לשיאו בפרשת דרייפוס, שאותה סיקר בעיתונו במהלך 1894. תקריות אנטישמיות שאירעו בתקופת המשפט זעזעו את הרצל. הוא הגיע למסקנה כי הפיכת היהודים לאזרחים שווי זכויות והשתלבותם בחברה הסובבת לא שינו את יחס החברה הכללית אליהם. יהודי יישאר יהודי, וירדפו אותו בשל כך גם אם ידבר צרפתית, יתלבש כצרפתי, יביע נכונות לעשות הכול למען צרפת ואפילו ישרת בצבאה. לכן הגיע למסקנה כי ל"בעיית היהודים" נחוץ פתרון חדש וקיצוני. רק אם היהודים יחיו באופן ריבוני (עצמאי) באזור מסוים, הנפרד מיתר האומות, רק אז תיפסק האנטישמיות. הפתרון הוא מדינה ליהודים.

מדינת היהודים

קונגרס באזל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *