ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
מינוי שופטים כלכלים חברתיים לבית המשפט העליון

מינוי שופטים כלכלים חברתיים לבית המשפט העליון

הגיע הזמן להכניס לבית המשפט העליון שופטים כלכליים חברתיים

ממש בימים האלו מתארגנת רשימת מועמדים של שופטים המיועדים להתמנות לבית המשפט העליון בישראל. ישנו ויכוח סמנטי ואידיאולוגי על אופיו של בית המשפט הזה, הגבוה בישראל. מתוך הרשימה שפורסמה, ניתן להבחין בשופטים טובים מאוד כולם מוכשרים, כולם בעלי ניסיון ולכל אחד או אחת עמדות והתמחויות מיוחדות לו.

אני כאזרח פשוט מהשורה רוצה גם להציע לוועדה לבחירת שופטים, שכידוע מורכבת מ תשעה נציגים: שופטים, מעורכי דין, מחברי כנסת, לבחור מועמדים בעלי השקפות ועמדות ברורות בנושאים כלכליים וחברתיים.

שופטים מומחים בנושאי כלכלה הם: השופט עופר גרוסקופף והשופט חאלד כאבוב.
שני שופטים אלו הוכיחו בפסיקותיהם שאינם חוששים מטייקונים ומבעלי הון שהשתלטו בדרכי עקלתון על הון חברתי וכלכלי משמעותי ביותר וחיזקו את תחושת ההתעשרות מכספי אחרים, חוסר האחריות שבא לידי ביטוי בפעולותיהם של דנקנר  פישמן ואחרים.

השופט עופר גרוסקופף פסק נגד טייקונים ועושי דבריהם, הדירקטורים מטעם, והגן על זכויות המיעוט – הציבור.

 

השופט חאלד כאבוב, מוכשר ומומחה בנושאי כלכלה וחברה, כפי שניתן לראות בפסיקותיו, הוא מעדיף לשמור על זכותם של הרבים , של הציבור.
השופט כאבוב, לא חשש לפסוק ולהחמיר עם אלו שניצלו מידע פנים, אלו שניצלו את כוחם לרכז בידיהם הון אדיר על חשבון הציבור.

אחד משני השופטים האלו צריך להכנס לבית המשפט העליון בישראל.

נוסף לכך ישנם שני מועמדים המייצגים יותר את הגישה החברתית, זו הרואה בחברה כמי שזקוקה להגנה והעדפה על פני בעלי ההון. המועמדים הם: השופטת מיכל אגמון גונן והשופט שאול שוחט.

השופטת מיכל אגמון גונן לא חוששת לתפוס בידיה "תפוחי אדמה לוהטים ", לפסוק בעניינים שהחברה הישראלי טאטאה אל מתחת לשטיח,
למשל חוסר התוכניות העירוניות בישובים הערבים, חובות מצטברים בריביות רצחניות.

השופט שאול שוחט, עסק בעניינים חברתיים כלכליים כגון, ירושה, מזונות, חובות אישיים ועוד נושאים המכניסים אותולמקום החברתי כלכלי.

אם כן, בבית המשפט העליון ראוי שישבו שופטים שמומחיותם קשורה לנושא החברתי כלכלי, ללא זהות אידיאולוגית פוליטית מוגדרת וברורה,
אלא שופטים מקצועיים העשויים לבלום מניפולציות של בעלי ההון, אלו שבעזרת משאביהם הכלכליים, חברתיים או הפוליטיים משתלטים על משאבי הציבור ללא מפריע.