ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
יש לנו מה ללמוד מהפלסטינים

יש לנו מה ללמוד מהפלסטינים

האם יש לנו, הישראלים או מדינת ישראל, מה ללמוד מהפלסטינים ?

ישראל נתפסת כמדינה מאוד מתקדמת מבחינה טכנולוגית, והיא, פועלת למצוא פתרונות מאוד מתקדמים לבעיות. לרוב מדינת ישראל מצליחה. 

ההצלחה הזו של מדינת ישראל היא בייצור פתרון בדרך כלל יקר לבעיות פשוטות בדרך כלל, זולות.

אחד ההישגים  המובהקים הוא פיתוח מערכת כיפת ברזל. מערכת ליירוט פצצות וטילים קצרי טווח. הפתרון הוא יקר מורכב, חושף חלק מהיצירתיות ואולי גם הגאונות של דרך פתרון הבעיות הישראלית.
אבל, הפתרון הזה יקר.
בהתגוששות בין ישראל לעזה, הגיע לידי ביטוי השימוש בכיפת ברזל, כ 100% מהשיגורים המסוכנים, אלו שהיו עלולים לפגוע במטרות בישראל נעצרו ונבלמו.
הבעיה, שיגור קטיושות, טילים פצצות מרגמה זולות בעליל. הפתרון המוצלח, עצירת באוויר לפני שיפגעו במטרה.

ההישג, ללא כל ספק, הוא הישג מרשים, כנראה זהו אחד הפתרונות היעילים ביותר בעולם.

מחיר הפתרון, לפי הפרסומים כל טיל מיירט עולה כ 50 אלף $ או ש"ח.

 עלות מול תועלת, גם פה למרות המחיר התועלת רבה יותר מהעלות, די אם נחשוב על פגיעה ישירה של טיל פלסטיני או אחר בבית מגורים או במבנה ציבורי, כדי להבין שהתועלת הכלכלית ובחיי אדם עדיפה על פני הנזק שעלול היה להגרם.

 הפלסטינים בעזה, יצרו בעיה נוספת בדמות מנהרות. המנהרות הן חפירה מתחת לפני האדמה, שדרכן ניתן להבריח חוליות רצח לתוך ישראל ולגרום לנזק מאוד משמעותי, שיאלץ את ישראל לפתוח ממש במלחמה בעזה. מעבר לנזק המיידי, הכלכלי או בחיי אדם, תוסף עלות נוספת ויקרה מאוד של מבצע צבאי או מלחמה בעזה.

 הפתרון, מאוד טכנולוגי ומאוד מתקדם, מערכת מאוד יקרה שתקיף את רצועת עזה ותחשוף את רשת המנהרות העלולות לאיים על הבטחון הישראלי.

שוב ההישג הטכנולוגי הוא מרשים ביותר, יכול להיות שגם הוא ייחודי רק לישראל.

אבל, יקר להחריד.

 בעיה נוספת שהפלסטינים העזתים יצרו היא טרור העפיפונים. השקעה מינימלית, נזק בעיקר כלכלי משמעותי ביותר.

בישראל ימצא לבסוף פתרון, אין ספק.

נראה שהפתרון יהיה מאוד יצירתי, אולי גם הוא יהיה מאוד ייחודי, ושוב המחיר שלו עלול להיות יקר.

 בעיה נוספת שהפלסטינים בעזה הצליחו לייצר, הם פיתו חיילים ישראלים להחשף לריגול זדוני ברשתות החברתיות, ובלי משים להעביר מידע מגוון לידי "חברים" ברשת,

בדרך כלל נערות יפיפיות, אלה מה, הן טרוליות, אלו הן דמויות פיקטיביות. או בעזרת אפליקציה – גולדן קאפ, שישראלים רבים התפתו להוריד ולהשתמש, ובלי משים להעביר מידע מגוון.