ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
יוון | גורמים להתעוררות לאומית

יוון | גורמים להתעוררות לאומית

הגורמים להתעוררות הרעיון הלאומי

צמיחת הרעיון הלאומי ביוון הושפעה מ:

  • פריחה כלכלית ותרבותית – המצב הכלכלי ביוון החל להשתפר במהלך המאה ה – 19 בעקבות תהליכים מודרניים מצד אחד ובעקבות ניצול הזדמנויות כלכליות שהעבירו חלק מאוכלוסייה החקלאית לעסוק במקצועות חדשים בתחום המסחר הימי. הלחצים והמיסים הכבדים שהשלטון העות'מני הטיל על החקלאים ביוון, גרמו לרבים לגלות את הפוטנציאל במסחר הימי. תחום שלא היה נתון לפיקוח העות'מנים, והיוונים פיתחו אותו כדרך לשיפור הכלכלה (האימפריה העות'מנית לא טיפחה קשרים בינלאומיים עם מדינות אירופה הנוצריות, והתייחסה לעם היווני כמי שצריך לשלם מיסים בלבד).

במהלך המאה ה-19, הפכה יוון למעצמת מסחר ימית. המסחר הימי סייע לחדש, לשמור ולטפח קשרים החברתיים והכלכליים עם מדינות אירופה. בדרך זו, הימית, הצליחו היוונים להגיע למקומות שונים באירופה, לחדש ולטפח קשרים עם הקהילות היווניות ברחבי אירופה: סביב הים התיכון, בים השחור וברוסיה הדרומית.

הפריחה הכלכלית של סוחרי יוון  הגיעה לשיאה  בעקבות מלחמות נפוליאון, כאשר הציים הצרפתי והאנגלי לחמו זה בזה והשאירו את המרחב הימי פתוח לאניות היווניות. המלחמות הרבות במהלך התקופה יצרו ביקושים גדולים לסחורות ומוצרים שסייעו להתפתחות המסחר הימי היווני.

הסכנות והמגבלות הרבות על השייט באגן הים התיכון, ששימש זירה קרבות עיקרית בין עמי אירופה (אנגליה, צרפת ספרד ורוסיה) השפיעו לרעה, בעיקר, על המסחר האנגלי והצרפתי, לעומת זאת השפיע לטובה על המסחר היווני, שהגיע למרבית נמלי אירופה.

יחד עם זאת, סוחרים ויורדי ים יווניים פגשו בנמלי אירופה סוחרים הולנדים, בריטים, ספרדים ודרכם נחשפו לרעיונות החופש, החילון וההשכלה בתרבויות השונות. הצלחת המסחר היווני השפיעה גם על האוכלוסייה הכפרית, כאשר שפע של מוצרים נכנס לנמלי יוון והגיע לכפרים.

ניתן לראות שבעקבות השיפור הכלכלי, החשיפה לרעיון הלאומיות והאווירה הנמרצת של חופש ושנוי צמח במהירות מעמד ביניים השואף לשפר את תנאי חייו ולראשונה מבין שזה בהישג.

תוצאה חשובה ביותר של השגשוג הכלכלי היתה היווצרותו של מעמד בינוני, גם ביוון עצמה וגם בקרב הקהילות היווניות בערי אירופה. בקרב קהילות אלה צמחו אגודות שנקראו  "טאריות". אגודות אלו התגבשו ושעסקו בהיבטים שונים של התרבות והלאומיות היוונית.

  • כיבושי נפוליאון –רעיונות המהפכה הצרפתית בנוגע לזכויות האדם: חירות, שוויון חיים, השכלה, חילון ברחבי אירופה, הגיעו ליוון במסגרת מסעות המלחמה של נפוליאון. רעיונות אלו עוררו בקרב היוונים תחושה שניתן לסלק את השלטון העות'מני ולזכות בחירות מדינית. רעיונות אלו, התקבלו בקלות יחסית ביוון, בגלל האופי הקלאסי שהתבסס על התרבויות היוונית והרומית הקדומות. העבר ההיסטורי הלהיב מאוד את מעמד הביניים המתגבש, שחיפש דרכים לביטוי עצמי. הקשר לעבר ההיסטורי המפואר של האימפריה היוונית העתיקה יצר קשר להווה וציפיות מהעתיד. רעיונות החופש לרעיון הלאומי, שהתבטא במאבק לחופש כלכלי וחופש מדיני כנגד עריצות השלטון העות'מני, הפיחו תקווה בעם היווני.
  • מעורבות רוסיה – רוסיה משיקולים פוליטיים ובינלאומיים שלה תמכה בעמי הבלקן ועודדה את הנוצרים והסלבים  להתקומם נגד השליטה העות'מנית. ב 1820 פרצה מלחמת העצמאות של יוון  במטרה להשתחרר מהעות'מנים, המלחמה נמשכה עד 1832.
  • הכנסייה האורתודוכסית – לאווירה הכללית ביוון, שהובילה להתקוממות נגד השלטון העותמני, נוספה גם תמיכת אנשי הכנסייה, בעיקרה הזוטרה. קבוצה זו הייתה קשורה יותר לעם ולכן הייתה חלק מהפעילות והשאיפות הלאומיות. לעומת זאת, בכירי הכנסיה התנגדו להתקוממות מכמה סבות, מצד אחד בגלל האינטרסים והמעמד שהצליחו ליצור עם העות'מנים, ומצד שני, הם ראו בפעילות הלאומית פעילות חילונית ואנטי דתית.

המשך…השלבים העיקרים במאבק של יוון לעצמאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *