ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
תשובה | הסבר את עמדותיהן של בריטניה ושל ארצות הברית בנושא העקורים ובשאלת ארץ ישראל

תשובה | הסבר את עמדותיהן של בריטניה ושל ארצות הברית בנושא העקורים ובשאלת ארץ ישראל

איך העולם משתנה, איך אנחנו משנים את דיעותנו ?

מה היו העמדות של בריטניה ושל ארצות הברית בשאלת היהודים העקורים, ובשאלת ארץ ישראל

 את הנושא הזה אפשר להבין אם  יוצרים חלוקה בין הכוחות הפועלים.
מה הכוונה ?

מאבק היישוב העברי להקמת מדינה יהודית ועצמאית אחרי מלחמת העולם השנייה מתייחס ל:
מה חושבים הבריטים, מה חושבים האמריקאים, מה חושבים היהודים ומה חושבים הערבים.

ברור שיש פה אינטרסים מגוונים ושונים.
כל אחד רוצה משהו אחר, וכל אחד לא מוכן להתפשר על חלק מהדברים.

למשל הבריטים, הם שולטים בארץ ישראל מסוף מלחמת העולם הראשונה, הם קיבלו מנדט, אישור מחבר הלאומים, זה הגוף הבינלאומי שהיה לפני האו"ם.
במנדט הם התחייבו לעזור לקדם את הקמת הבית הלאומי היהודי, זאת אומרת להקים מדינה. אבל ככל שהזמן עבר, הבריטים גילו, שאם הם יבצעו את המחוייבות שלהם הם יסתבכו עם הערבים, לא רק ערביי ארץ ישראל, אלא כל ערביי המזרח התיכון, לכן לאט לאט הם ניסו להפסיק את המחוייבות להקים מדינה יהודית, וניסו להתקרב לערבים.
התהליך הזה, של הנסיגה התגבש לאט לאט במשך שנות ה – 20 ועד שנות ה -40 של המאה ה -20 במה שנקרא "הספרים הלבנים". כאן הבריטים החליטו שאין לשלב את שאלת ארץ ישראל ועם שאלת העקורים.
ארץ ישראל נמצאת במחלוקת בין יהודים לבין ערבים, ואין סיבה להביא את יהודי אירופה לארץ ישראל כדי לשנות את המציאות. ובנוגע לשאלת העקורים, הבריטים טענו שבעיה זו נוצרה באירופה ושם היא צריכה להיפתר.

האמריקאים, הם הפכו למעצמה חשובה בעיקר במהלך מלחמת העולם השנייה ואחריה. את האמריקאים, נושא ארץ ישראל ומדינה יהודית, לא עניין במיוחד, אבל גם הם לאט לאט מצאו את עצמם מחוייבים להתערב. כמה סיבות לכך:
הראשונה, האמריקאים כמעצמה חשובה, הרגישו שזו חובתם לדאוג ליהודים, ניצולי השואה שלא מצאו מקום באירופה, ובארץ ישראל גם הבריטים וגם הערבים מתנגדים לבואם.
השנייה,  בארצות הברית , התקופה היא, תקופה לפני בחירות, והנשיא טרומן היה זקוק לקולות הבוחרים היהודים, כדי להבחר לנשיאות.
לכן האמריקאים ניסו למצוא דרך להתערב, אבל לא לגמרי, והם החליטו להתערב רק בבעיה של ניצולי השואה, העקורים. הם שלחו נציגים והקימו וועדות, כדי למצוא דרך שכולם יהיו מרוצים, בעיקר הבריטים והיהודים. הנשיא שלח את הריסון כנציג אישי שלו למחנות העקורים , והוא חזר עם קביעה, קודם כל להעלות 100 אלף מיהודי המחנות לארץ ישראל, בלי קשר לשאלה של הקמת מדינה יהודית.

פה התחיל מאבק, הבריטים התנגדו, אבל עכשיו הם תלויים באמריקאים, והם לא יכולים לדחות את הבקשות / דרישות שלהם.
מה עשו ?
הקימו ועדה ועוד ועדה ועוד ועדה, כדי למצוא פתרון. רק אחרי שכל הניסיונות כשלו. הבריטים העבירו את ההחלטה  בנוגע לשאלת ארץ ישראל לאו"ם.

הבריטים והאמריקאים הם הכוחות המרכזיים, אבל לא צריך לשכוח את היהודים ואת הערבים , הם ניסו ללחוץ ככל שיכלו. היהודים במגוון מאבקים: מדיני, צבאי, העפלה והתיישבות. והערבים בלחץ על הבריטים.

 כדי להכיר את כל העובדות ומהלך העניינים, אפשר להיכנס לקישוריות הבאות:

מאבק היישוב…, עמדת בריטניה, עמדת ארצות הברית, מאבק מדיני, מאבק צבאי,

 מאבק להעפלה, מאבק להתיישבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *