ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
המרד בגטאות

המרד בגטאות

המרד בגטאות

מרד גטו וורשה הוא המרדה מפורסם והחשוב ביותר נגד הנאצים, אך צריך לזכור שגם בגטאות אחרים התקיימו מרידות, למרות שלא הצליחו יותר. כרוז קריאה למרד הראשון היה הכרוז של אבא קובנר מגטו וילנה. ראשי המורדים, חברי המחתרות היהודיות ותנועות הנוער, הבינו לפני כולם שהגרמנים מתכוונים לחסל ולהשמיד את כל היהודים בגטאות, אבל התקשו לשכנע את התושבים ואת היודנראטים להצטרף למרד נגד הגרמנים. במהלך שנת 1942 גברו הקריאות למרד, אבל רק בתחילת 1943 הצליח לשכנע את התושבים שאין מנוס כולם מיועדים להשמדה וחשוב מאוד להצטרף ולמרוד בגרמנים.

 

מרד גטו וורשה
היה המרד הגדול ביותר, התחיל ב 1/1943 כאשר יהודים שנועדו למשלוח ירו על השומרים שלא היו מוכנים ונאלצו לסגת. בעקבות זאת הופסקו המשלוחים, שיתוף הפעולה עם הגרמנים  נפסק. שלב שני במרד החל כשהגרמנים החליטו לפעול בכוח משוריין גדול ב 19/4/1943. המרד נמשך חודש שלם, על אף העדיפות הברורה לגרמנים. המורדים הסתתרו במחילות ובבונקרים מתחת לגטו.
המרד בראשות מרדכי אניליביץ' הצליח להקשות על הנאצים ולהוכיח שהם נאבקים על חייהם, למרות התנאים הקשים לרעתם.
חשיבותו של המרד בגטו וורשה היא היותו המרד העירוני הגדול ביותר, למרד הצטרפו תושבי הגטו, לאחר שהבינו שלא נותרה ברירה נוספת וכולם מיועדים להשמדה.
עובדה שהמרד הצליח להחזיק מעמד תקופה  ארוכה מול הצבא הגרמני המאומן והמצויד, עודדה ניסיונות נוספים למרד בגטאות אחרים, עודדה גם את המחתרת הפולנית להתחיל למרוד בנאצים. מרד גטו וורשה היה אות להתפרצות של מרידות נגד הגרמנים במקומות נוספים.

מרידות בגטאות אחרים ומרידות במחנות השמדה, למרות שבהם הצליחו הגרמנים לדכא אותם במהירות.
מעטים מבין המורדים הצליחו להינצל כשברחו ליערות והצטרפו לפרטיזנים. המרידות היו מעטות וחסרות סיכוי וביטאו את הרצון למות בכבוד, תוך כדי קרב.

מרד גטו ביאליסטוק

לקראת סוף 1943 החליטו הגרמנים לחסל את הגטו, לפני האקציה האחרונה פנו אנשי המחתרת לתושבי הגטו ניסו לשכנע אותם לא להגיע לנקודות האיסוף שהגרמנים קבעו ובעצם להתחיל במרד, אבל תושבי הגטו לא נשמעו. המחתרות לא ויתרו והתייצבו יחד עם תושבי הגטו בנקודות האיסוף חמושים ומתוך כוונה לפתוח באש ולהמלט מהגטו. ניסיון זה כשל, מכיוון שרבים מהמורדים נהרגו, ואחרים הסתתרו בבונקרים ולמעשה לא הצטרפו למרד. רבים נהרגו על ידי הגרמנים, שהיו מוכנים לאפשרות המרד, במיוחד לאור הניסיון שלהם במרד גטו וורשה.

מרד גטו וילנה,

גם בגטו וילנה התושבים לא השתכנעו על ידי חברי המחתרות ולא שיתפו פעולה, התוצאה שחלק מהמחתרות ברחו מגטו וניסו להצטרף לפרטיזנים ביערות. חלק מהמורדים נתפסו ונהרגו על ידי הגרמנים.
הקריאה למרד: "יהודים אין לנו מה לאבד, המוות ישיגנו בלאו הכי, ידו של התליין תשיג כל אחד. … קומו והתנגדו בנשק… בעד ילדינו הנרצחים, בעד אבותינו."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *