ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
המאבק המדיני בבריטים

המאבק המדיני בבריטים

לאחר סיום מלחמת העולם השנייה והבנת היקפו של האסון הגדול שנפל על העם היהודי, השואה, הוחלט לפעול בתקיפות למען הקמת מדינה יהודית עצמאית בארץ ישראל. ההבנה בקרב הגופים הפוליטיים של התנועה הציונית העולמית, שבריטניה, מהווה גורם מעכב להקמת המדינה היהודית, הוחלט לפעול בתקיפות נגד השלטון המנדט הבריטי בזירה הבינלאומית, זאת אומרת מאבק לפגיעה בתדמית של בריטניה בעיני דעת הקהל העולמית, במיוחד בארצות הברית. 

המאבק המדיני  בתחום המדיני פעלה התנועה הציונית במסגרת הקונגרסים הציוניים השנתיים, שם קיבלה החלטות. מוסדות ההנהגה הציונית ניהלו מגעים המדיניים עם ממשלות בריטניה וארצות הברית, קראו להפעיל לחץ בדעת הקהל על הממשל האמריקאי,  קראו להפעיל לחץ בדעת הקהל העולמית על ממשלת בריטניה והצגת הפעולות הבריטיות בארץ ישראל כתוקפניות ואכזריות נגד ניצולי השואה, שניסו לעלות לארץ ישראל. הפעילות המדינית לוותה בפרסום  בכלי התקשורת, בארגון עצרות והפגנות המוניות בבירות העולם. פרסומים אלו הדגישו את ההיבט האכזרי של הבריטים במאבק נגד הישוב בעיקר בנושא ההעפלה.
מנהיגי התנועה הציונית שמרו על קשר עם ניצולי השואה במחנות העקורים באירופה, והדריכו אותם לתבוע פתרון יחיד, רק עליה לארץ ישראל. מנהיגי הישוב הנחו את העקורים ניצולי השואה לחזור למחנות העקורים ולסרב להתפנות לשום יעד מלבד ארץ ישראל.

אירועים מקומיים סביבה שאלות כמו עליית ניצולי השואה באוניות מעפילים רעועות, הוצגו בכלי התקשורת בהבלטה תוך הצגת הבריטים כאכזריים וחסרי רחמים. או מאבקים מקומיים בנוגע להתיישבות או הקמת יישוב יהודי, הפכו לנושא מתוקשר בעיתונות ברחבי העולם. השימוש בכלי התקשורת פגע קשה בתדמיתה של בריטניה, והפעיל לחץ על ממשלת ארצות הברית לתמוך בהעלאת יהודים לארץ ישראל ולבסוף לתמוך בהקמתה של המדינה היהודית בארץ ישראל

המאבק בתחום המדיני גרם לנזק ופגיעה קשה לתדמיתה של בריטניה בדעת הקהל העולמית, והציג אותה כמעצמה כבירה וחזקה הנלחמת נגד שרידי אדם, ניצולי השואה, הציגה את הבריטים כמי שכולאים את היהודים במחנות ריכוז.

מאבק בתחום הצבאי

מאבק בתחום ההעפלה

מאבק בתחום ההתיישבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *