ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
הגורם החברתי-כלכלי בלאומיות

הגורם החברתי-כלכלי בלאומיות

 • המהפכה התעשייתית ותהליך העיור

  במהלך המאות ה 17 וה – 18 התרחשה מהפכה שהשפיעה ושינתה את המציאות ואת פני החברה באירופה. בבסיס השינוי נמצאים תהליכים מודרניים שהובילה את החברה התעשייתית המסורתית לחברה תעשייתית מודרנית וגרמה לרבים לעבור מהכפר לעיר. המעברים האלו הם תוצאה של פיתוחים והמצאות בתחומי חיים שונים. פיתוחים טכנולוגיים כמו: מנוע, רכבת, מנורה וכיוב' לצד פיתוחים בתחום המדע והרפואה, כמו חיסונים, תרופות והגבירו את המודעות לבריאות. פיתוחים אלו החליפו את כוח העבודה של האדם העובד, מעכשיו לא היה צורך בעובדים רבים, מכונות החליפו את העובדים ביעילות וחסכו משאבים רבים.  המכונות שהחליפו את האדם יצרו עודף גדול בעובדים  בתחומי החקלאות וגרמו לאבטלה וקשיים רבים בקרב המון החקלאים.
  כדי למצוא מקורות פרנסה חלופיים היגרו רבים מהכפר אל העיר ויצרו תהליך
  עיור. ניתן לראות שבמהלך המאה ה 19 עברו כ 70% מהאוכלוסייה הכפרית אל העיר. התמוטטות הסדר החברתי הקודם התבטא בכך שמשפחות התפרקו, בני המשפחה נפוצו לערים בסביבה ולערים חדשות שהוקמו, עבדו במפעלים שונים במקצועות שונים והקשר בניהם התרופף מאוד . תהליך זה גרם להחלשות ולהתמוטטות של קהילות שלמות.
  בעקבות תהליכי התיעוש הוקמו בתי מלאכה, בתי חרושת ומפעלים שדרשו עובדים רבים לתהליך יצור של מוצרים שונים לרווחתו של האדם. העובדים נדרשו להשתלב במקומות עבודה חדשים, שדרשו יותר כישורים והשכלה, שימוש והפעלת מכונות, עבודה בחללים גדולים וסגורים במפעלי תעשיה או במכרות מתחת לפני האדמה.
  החברה התעשייתית דרשה מקורות אנרגיה רבים, דרשה שווקים גדולים להפצת התוצרת, דרשה יבוא וייצוא חומרי גלם, דרשה תנאי עבודה, בריאות.
  השינויים החברתיים והטכנולוגים יצרו חברת ההמונים חדשה , שחיפשה דרכים להתמודד עם תחושות הניכור והבדידות. בעקבות זאת התפתחו קבוצות חברתיות שונות. התנועה הלאומית שהחלה להתגבש הייתה פתרון מתאים  למי שחיפש ערכים ומסגרות חברתיות שיחליפו את המסגרות הקהילתיות שהתמוטטו. התנועה הלאומית העניקה תחושה של שייכות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *