ניסיון של אלפי תלמידים שעברו - ללמוד מהצלחות
האידאולוגיה הנאצית

האידאולוגיה הנאצית

מה המיוחד באידיאולוגיה הנאצית ?

האידיאולוגיה הנאצית מתייחסת לשלושה מושגים מרכזים המבטאים את הקשר ההדוק לעם הגרמני: דם, אדם, אדמה.

העם הגרמני לפי התפיסה הנאצית מורכב מאנשים שהקשר בינהם מתבסס על קשר דם, בהתאם לתורת הגזע . העם הגרמני הוא קהילה משותפת של בני אדם. תהליך השיתוף מתבצע על ידי איחוד וליכוד השייכים וסילוק ודחייה של הגזעים האחרים . העם הגרמני צריך להתיישב באיזור השייך לו, נוסף לשטח בו הוא חי, העם הגרמני צריך לשלוט על מרחב מחיה שיתאים לפוטנציאל ההתפתחות שלו בעתיד.

המיוחד באנטישמיות בצורתה הנאצית הוא השימוש במגוון רעיונות ומנגד מוטיבציה גבוהה לממש את האידיאולוגיה. במרכזה של האידיאולוגיה ישנה התייחסות ליהודים.

היהודי הוא האויב העיקרי של הגזע הארי ובו צריך להילחם ללא פשרות ועד  אחרון היהודים.

1.    תורת הגזע – האנושות מחולקת לפי גזעים, לכל גזע יש תכונות קבועות, ואינן ניתנות לשינוי, הן עוברות בתורשה. תכונות אלו יוצרות חלוקת תפקידים.

הגזע העליון, גזע האדונים, הוא הארי והוא כולל את כל כוחות היצירה, היופי, העוצמה.

לאחר מכן ישנם גזעים שונים המוגבלים בכוחות היצירה ולכן תפקידם לשרת את הגזע הארי- גזע האדונים.

בתחתית היררכית הגזעים נמצאים היהודים, הצוענים והם כוללים את כל כוחות הרשע הם מנסים בתחבולות ובערמומיות לנצל את הגזעים הרבים ולהשתלט על מקומם. לגזעים אלו אין מקום בחברה האנושית, צריך להוציאם מהחברה.

לתורת הגזע יש מרכיבים נוספים כמו:

  • הסדר הטבעי, מאז ומעולם היה סדר טבעי שחילק את האנושות לפי גזעים, לפי תפקידים ולפי כישורים. במאות השנים האחרונות היהודים הצליחו בדרכי עורמה להשתלט על גזעים אחרים על ידי התבוללות, נישואי תערובת וכך למעשה שיבשו את הסדר הטבעי. תפקידו של הגזע הארי הוא לסלק את הגזעים הנחותים ולהשיב את הסדר הטבעי על כנו, זאת אומרת הגזע הארי בראש הגזעים.
  • הישרדות, בטבע ישנו מאבק בין בעלי החיים על מרחב המחיה ולכן יש מאבק הישרדות שבו יש טורפים ונטרפים. החזק היצירתי האיכותי הוא השורד הטורף ואילו החלש נטרף.
  • דארוויניזם חברתי,  על שמו של צארלס דארווין (הביולוג), בטבע ישינו תהליך שבו זנים משתלבים ויוצרים זנים חדשים. לזנים החדשים ישנן תכונות טובות יותר ומודגשות. באידיאולוגיה הנאצית "השליכו" מסקנה זו גם על בני אדם, וכך תיארו תהליך של דארוויניזם חברתי שהגזע השמי, היהודי משתלט למעשה על הגזעים האחרים בהשתלבותו.
  • הדמוקרטיה והשלום העולמי, במאות השנים האחרונות הצליחו הגזעים הנחותים והחלשים לשכנע את החברה ליצור מסגרות מדיניות המבוססות על שמירת זכויות, הענקת זכויות ושוויון לכולם. הדמוקרטיה למעשה העניקה כוחות רבים לחלשים על חשבון שלילת זכויות החזקים, האדונים.
  • אנטישמיות – האנטישמיות הנאצית מתבססת על שנאת היהודים מסוגים שונים: גזענות ביולוגית, גזענות מדעית – חלוקה לגזעים.  הגזע השמי הוא הרסני.- היהדות היא הרסנית להתפתחות העולם והחברה, היהודים מבקשים להשתלט על העולם, תרבותית, כלכלית חברתית כמו שהיהודים פעילים בתנועות חברתיות – כלכליות שונות: סוציאליזם, דמוקרטיה, בולשביזם/ קומוניזם.

 

הסכנה טמונה ביהודים, אין דרך לתקן או למנוע את הנזקים החברתיים. היהודים אינם יכולים להשתחרר מהחולשות שלהם, כל ניסיון לתקן ולהשתלב בחברה הוא למעשה "תרגול" של היהודים. עצם קיומו של היהודי הוא מסוכן ולכן צריך להאבק בו בכל דרך אפשרית.

האנטישמיות הנאצית לא השתמשה בטיעונים חדשים שלא היו בשימוש של אנטישמים בעבר. אך המיוחד בתפיסה הנאצית הוא שילוב של רעיונות שונים מצד אחד ומוטיבציה גבוהה לפעול למען האידיאולוגיה.

עקרונות נוספים של האידיאולוגיה הנאצית הם:

2. עיקרון האחדה, העם הגרמני הוא "קהילת עם" ולכן יש צורך לפעול למען איחוד העם בכל מקום בו הוא נמצא. זו הסיבה שהיטלר יפעל עם ביסוס שלטונו לביטול הסכמי וורסאי, מתוך כוונה לאחד את הגרמנים מעבר לריין הנמצאים תחת שלטון צרפתי, יספח את אוסטריה, יכבוש את צ'כוסלובקיה ואת פולין. פעולות אלו הן חלק מתהליך התיאום בין האידיאולוגיה הנאצית לבין המדינה ולבין העם הגרמני.

במסגרת עיקרון זה יש ליצור קשר בין גורמים וקבוצות שיסייעו ללכד את העם הגרמני: פועלים, מורים, נשים, תעשיינים, תנועות נוער,… קבוצות אלו ילכדו את העם מצד אחד ויסלקו גורמים לא רצויים כמו: קומוניסטים, יהודים ואחרים מצד שני.

בנוסף, היהודים בעיני היטלר הם האויב העיקרי לרעיון קהילת העם הגרמני, ולכן הוא מקדי ש מאמצים והסברים רבים. מדוע יש צורך להיאבק ביהודים בכל מקום בעולם עד להוצאתם, למעשה, מהחברה האנושית?

3. מרחב המחייה, מרחב המחייה המיועד לעם הגרמני נמצא במזרח על שטחי פולין ורוסיה. השליטה על שטחים אלו, האדמה, חייבת להיות בכוח. "כדי להתאים את הקרקע לגידול באוכלוסייה הארית יש צורך מידי פעם לצאת למלחמה, להקריב דם". הגדלת השטח נועדה לשמש את הגידול  באוכלוסייה. האדמה מהווה תחליף לנופלים בשדה הקרב. מפצעי המלחמה צומח השלום.

4. עקרון המנהיג, לפי עיקרון זה, היחיד כפוף לתוכנית המדינה והמשטר. היחיד מחויב בנאמנות ללא עוררין למנהיג. למנהיג יש סמכות בלתי מוגבלת. עקרון זה מיושם בכל תחומי החיים. כל אדם נדרש לציות מוחלט לממונים עליו. כדי ליישם את עקרון המנהיג יש צורך לבצע תהליך איחוד ותיאום. תהליכים שבהם האידיאולוגיה  של המפלגה הנאצית ומדיניות המשטר תהיה אחת. לכן היטלר מחסל את המשטר הרב מפלגתי הדמוקרטי ומקים משטר טוטליטרי חד-מפלגתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *